Husí maso je tradiční součástí českého jídelníčku. Připomeňme třeba svatomartinské hody, které dříve bývaly významnou událostí a zakončením hospodářského roku. Pochopitelně není nad domácí husu. Chystáte se na jejich chov? Prozradíme vám, jak na to, čím je krmit a co vše potřebují.

Existuje několik základních plemen hus. Například tzv. česká husa se vyznačuje vysokou kvalitou peří. Někdy na dvorcích můžete zahlédnout velmi mohutné husy – to jsou většinou landenská nebo pomořanská plemena. Husám, které se chovají na játra, se říká tulúzské.

Chov hus

Chov hus

Kolik hus pořídit?

Chovné hejno hus je třeba dobře sestavit. Mělo by obsahovat vhodný poměr hus a houserů. Optimální je chovat vždy jednoho housera na jednu husu, lze ale pořídit i jednoho houser na tři husy. Pro začátek začněte s menším počtem hus a své stádo můžete postupně rozšiřovat.

Kde husy chovat

Husy jsou vodní ptáci, proto je vhodné dopřát jim ve výběhu vodu. Mácháním se ve vodě se husy zbavují nejen nečistot, ale také parazitů. Nemusí se pochopitelně jednat o velkou vodní plochu, husy si postačí s nádržkou o rozměru metr na metr a s mělkou hloubkou (cca 30 cm).

Husám vyhraďte dostatečně velký výběh, kde se mohou napást, vymáchat se ve vodě a pořádně protáhnout křídla. Každý začínající chovatel hus by měl vědět, že husy snášejí i nízké teploty. Když přijde sníh, je vhodné připravit jim ustájení, které by mělo být vystlané slámou.

Čím husy krmit

Husy se zaměřují vyloženě na rostlinnou stravu – na rozdíl od slepic si opravdu nepochutnají na žížalách nebo broucích. Husy si pochutnají na čerstvé trávě, semínkách, kořínkách rostlin, ale také na obilí, různých druhách zeleniny (zelí, salát…). Jídelníček jim můžete zpestřit nakrájeným jablkem nebo namočeným suchým chlebem.

Peří neškubat

Tvrzení, že husy je třeba čas od času proškubat, je prostým mýtem. Nic takového provádět nemusíte. Zabitou husu je nicméně skutečně nutné nejprve oškubat, ale to by bylo na jiný článek. Podobně jako jiná zvířata, také husy procházejí obdobím pelichání, kdy ztrácejí pírka, která se následně obnovují.

Ačkoli domácí husa není příliš vybavena – na rozdíl od  hus divokých – na dlouhé lety, přesto schopnost létat neztratila. Proto se doporučuje zastřihnout husám křídla, a to nejlépe prvních pět letek na obou křídlech.

Jak dlouho husu chovat

Záleží na tom, co s husami zamýšlíte, pokud si koupíte jen husy na výkrm a na zimu je zužitkujete, není třeba tuto otázku řešit. Některé publikace udávají, že je rentabilní chovat husy asi čtyři roky, kdy je ještě zachována plodnost. Husy ale mají tuhý kořínek a dožívají se vysokého věku. Sama si pamatuji, že houser, kterému se u nás ještě na začátku 90. let přezdívalo „husák“ se dožil úctyhodných dvaceti let.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *