Pěstování batátů

Pěstování batátů


Batáty neboli sladké brambory se pocházejí z Mexika a pěstují se v tropech a subropech. Typicky mají slupku zbarvenou do červena. Žlutá odrůda je známá v Severní Americe. Zajímavostí je, že do Evropy byly batáty dovezeny ještě dříve než brambory! Zkuste je proto pěstovat i vy – ano, i v našich podmínkách se batátům daří, pokud na jejich pěstování jdete správným směrem.

Batáty potřebují slunce a prostor

Aby bylo pěstování batátů úspěšné, vyberte jim na své zahradě nejslunečnější místo. Potřebují také dostatek prostor a daří se jim hlavně v lehčí, písčité půdě. Naopak jim nesvědčí těžké a jílovité půdy, které jsou podmáčené. Při přípravě půdy pro pěstování batátů jí neváhejte obohatit vyzrálým kompostem.

Vysazování batátů

pěstováním batátů začínáme o něco později než s bramborami, které by do země měly přijít kolem Vojtěcha. Batáty je vhodné zasadit v průběhu května nejlépe po zmrzlících. Vysazovat je možné i během celého června. Důležitá je teplota půdy – batáty jsou teplomilné rostliny, takže půda by měla být už dostatečně prohřátá, a to na nějakých 18 °C v hloubce 10 cm. Batáty obecně nesnášejí teploty pod 5°C, takže se vám vyplatí výsadbu neuspěchat. Sazenice batátů, které se stávají v České republice stále více populární, seženete v zahradnictví nebo na internetu.

Sazenice batátů se je vhodné vysadit s dostatečným rozestupem – řádky by od sebe měly být vzdálené asi 80 až 100 cm. Mezi jednotlivými sazenicemi by měl být v řádku rozestup alespoň 30 cm. Batátům se bude dobře dařit ve vyvýšených záhonech, které můžete zakrýt černou netkanou zahradnickou textilií, která ještě více prohřeje půdu.

Péče o batáty a jejich sklizeň

Batáty dobře snášejí sucho, takže se nemusíte příliš starat o jejich zálivku. V době velkého sucha a slunce je vhodné je občas zavlažit. Sklizeň batátů probíhá podobně jako u brambor poté, co zaschnou lodyhy. Většinou batáty sklízíme koncem září nebo začátkem října. Stejně jako u brambor je třeba dávat pozor, abyste nepoškodili hlízy. Také skladování batátů je podobné jako u brambor – až do jara vám vydrží v suchém, chladném a dobře větraném sklepě.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *