Představte si, že za elektřinu nebo teplo nezaplatíte energetickým společnostem už ani korunu. Naopak váš dům na tom bude tak dobře, že bude vyrábět více energie, než spotřebuje. Zdá se vám to jako sci-fi? Ale takové domy už existují a lze očekávat, že se brzy začnou stávat lepším standardem.

Úspory energie a snižování energetické náročnosti budov jsou celosvětovým trendem číslo jedna již několik let. Jen pro zajímavost, právě budovy patří k zásadním konzumentům energie – podle statistik spotřebují až 40 procent veškeré energie.

Od nízké spotřeby k přebytku v aktivním domě

  • Nízkoenergetické domy, které na svůj provoz spotřebují menší množství energie (do 50 kWh na metr čtvereční a rok), jsou již v podstatě nutností.
  • Trendem jsou stále více pasivní domy, které si vystačí s minimálním množstvím energie (do 15 kWh na metr čtvereční a rok).
  • Nulové domy jsou na tom již tak dobře, že jejich energetická bilance je vyrovnaná, tedy vyrobí tolik energie, kolik spotřebují.
  • Aktivní neboli plusové domy mají velmi nízkou energetickou náročnost, kterou je dosaženo využitím kvalitních stavebních materiálů a izolací. K tomu disponuje technologiemi pro výrobu vlastní energie. Té produkuje víc, než je nutné pro jeho provoz.

Aktivní dům: Bez čeho se neobejde?

Asi je zřejmé, že v současné době nebude stavba aktivního domu levnou záležitostí. Aby mohl vyrábět dostatek energie, je nutné vybavit ho kvalitními technologiemi, které využívají obnovitelnou energii. Cílem jsou totiž nejen nízké náklady na provoz, ale také tzv. nulová uhlíková stopa. Sleduje se totiž, aby aktivní dům při výstavbě i následném provozu nezanechával žádné emise skleníkových plynů.

Jaké obnovitelné zdroje najdete v aktivním domě

Aktivní domy jsou zpravidla dřevostavbami, které svým obyvatelům šetří energii, jsou vstřícné k životnímu prostředí a vytváření zdravé vnitřní klima. Jinak řečeno, uvnitř se dobře dýchá a žije. Interiér je zpravidla vzdušný a světlý, dostatek čerstvého vzduchu zajišťuje řízené větrání s rekuperací.

Je zřejmé, že základem aktivního domu bude kvalitní stavební materiál a zateplení s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Důležité jsou i perfektně těsnící okna, která zároveň propouští pasivní solární zisky dovnitř domu. Důraz je kladen na každý sebemenší detail.

Aktivní dům za 15 milionů

Vůbec první aktivní dům postavili v Dánsku v roce 2009. Disponuje solárními kolektory o ploše téměř sedm metrů čtverečních, které zajišťují dostatek teplé vody a slouží i k vytápění. O výrobu elektřiny se stará fotovoltaika, která vyrobí 5 MWh elektřiny ročně, což pokryje provoz domu. Po většinu roku je možné také přebytek energie dodávat do sítě. Vzhledem k využitým technologiím, kvalitním izolacím a zaměřením na každý detail vyšla stavba prvního aktivního domu v přepočtu na téměř 15 milionů korun.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *