Máte mobilheim nebo si ho chystáte pořídit? Chcete v něm bydlet celoročně? Obáváte se však, že v zimě by bylo takové bydlení komplikované? Pokud ještě nemáte mobilní dům zateplený, vyplatí se zateplení provést. Jaký je postup při zateplení mobilheimu?

Stále více lidí řeší své bydlení koupí staršího mobilního domku, který si následně revitalizují a zateplí. Nespornou výhodou pořízení staršího mobilheimu je samozřejmě cena, která se pohybuje okolo desetiny ceny nového mobilního domu. Takový domek, který bude využíván pro celoroční bydlení, je však třeba dobře zaizolovat.

V sendvičové konstrukci stěn totiž mobilheimy mívají zpravidla jen několik málo centimetrů tepelné izolace na bázi polystyrénu, to v našich klimatických podmínkách nestačí. Důkladným zateplením se ale mobilní dům dá přizpůsobit parametrům trvalého bydlení i extrémním klimatickým podmínkám.

Tloušťka izolace při zateplení mobilheimu

Jestliže už je mobilní dům podezděn a je požadováno vnitřní prostředí o určitých parametrech teploty, mělo by se při návrhu zateplení mobilheimu vycházet ze současné normy ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov. V praxi to znamená dle stávající izolace dopočítat potřebnou tloušťku zateplení.

Norma rozlišuje požadovanou a doporučenou hodnotu součinitele prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K). Platí, že čím nižší je hodnota U, tím lepší tepelně-izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná hodnota pro lehkou obvodovou stěnu je 0,30 (W/m2.K), doporučená pak 0,20 (W/m2.K). Odborníci doporučují, že vzhledem k rostoucím cenám energií je při zateplení mobilheimu lepší splnit již doporučenou hodnotu.

Pokud tyto hodnoty přepočítáme na reálné tloušťky izolace, orientačně lze odhadnout, že při zateplení mobilheimu bude potřeba doplnit izolaci o tloušťce alespoň 12 cm. Izolační materiál by se měl mechanicky ukotvit ke stěně, v případě specifického podkladu (plechy) je nutno zvolit správný druh lepidla. Mechanické kotvení izolace by šlo případně provést i samořeznými vruty s nerezovou úpravou povrchu.

Izolovat mobilní dům se vyplatí i v podlahách a střeše

Vzhledem k tomu, že v případě izolace mobilního domu se jedná o specificky technologický návrh, je vhodné kontaktovat odborníky a domluvit se s nimi na technickém návrhu ukotvení systému. Při dodatečném zateplení mobilheimu je na místě konzultace dalšího zatížení konstrukcí s odborníkem.

Pro dosažení optimálního zateplení mobilheimu pak specialisté doporučují řešit i tepelnou izolaci pod podlahou a rovněž i střechy, neboť těmito plochami dochází k nemalým únikům tepla.

Zateplení mobilheimu a další tipy pro vylepšení bydlení

  • Zateplení stěn, podlahy a stropu domku certifikovaným zateplovacím systémem
  • Výměna oken a dveří
  • Výměna a zaizolování rozvodů vody, elektroinstalace a odpadů
  • Nové zastřešení a opláštění domku
  • Realizace teras, pergol, zimních zahrad
  • Instalace kamen nebo krbové vložky včetně komínového systému
  • Mnoho dalších možností – instalace klimatizace, tepelného čerpadla, rekuperační jednotky, solárních panelů, topných fólií apod.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *