Možná jste už zažili ten pocit. Vstoupili jste do staršího domu a ucítili jste ve vzduchu plíseň a vlhkost. Bydlení v podobném prostředí není komfortní ani zdravé. Příčin vzniku vlhkosti a následně i plísní je celá řada – necitlivé zateplení, špatné odizolování nebo rosný bod. Jak vznik vlhkosti ovlivňuje? Co si s nepříjemnou situací počít?

rosný bod

rosný bod

Co je rosný bod?

Nejprve se zastavme u samotného termínu rosný bod. Zjednodušeně řečeno představuje teplotu, při níž je vzduch natolik nasycen vodní párou, že další nedokáže pojmout. Při dosažení rosného bodu se proto pára sráží (kondenzuje). Na stěnách nebo na oknech se objevují drobné vodní kapky. Vlhkost vzduchu je v takovém případě kritická a snadno může dojít ke vzniku plísní, kterých se v domácnosti budeme jen těžko zbavovat.

Rosný bod a srážení vodních par je nebezpečné pro konstrukci domu. Proto je už při stavbě, resp. rekonstrukci třeba s rosným bodem počítat a zvolit takové materiály, které jeho vznik omezí. Jaké parametry by měla konstrukce splňovat, upravuje norma ČSN 730540-2. Jen pro příklad – u masivních cihlových zdí, které jsou typické pro starší stavby, je povoleno zkondenzování maximální půl litru na metr čtvereční za rok. Požadavky u dřevěných konstrukcí, které jsou náchylnější k plísním, jsou pochopitelně přísnější.

Kdy podnítíte rosný bod?

Stačí neopatrný zásah do konstrukce a podmínky pro rosný bod se rázem změní. Typickým příkladem je zateplení starších domů, které potřebují dýchat. Další klasickou situací je použití těsných platových oken v několik desítek let starých stavbách. „Utemováním“ každé skulinky se zamezí proudění vzduchu. Pokud k tomu přidáme ještě nedostatečné větrání, je na zaděláno na problém. Pára, která není odváděna pryč, se začne srážet. Na stěnách se vytváří vlhkost, která později přechází v plísně. Typicky se objevuje například v rozích místností nebo u rámů oken.

Jak zamezit vzniku rosného bodu?

Zateplování je nicméně klíčové – zejména starší domy mají velmi vysokou spotřebu tepla na vytápění. Výměna oken nebo izolace fasády je proto žádoucí. Podobné rekonstrukce by ale měli probíhat v součinnosti a pod dohledem odborníka, který by měl ideální rosný bod spočítat a doporučit takové materiály, které nepovedou k jeho vzniku.

V případě dodatečného zateplení jsou doporučovány například provětrávané fasády. Představit si je můžeme jako izolaci, která je na konstrukci „zavěšena“. Zamezuje tedy úniku tepla, ale zároveň umožňuje cirkulaci vzduchu.

U výměny oken lze doporučit především dřevěné rámy. Současně není nutné sáhnout po maximálně úsporných oknech (několika komorové profily, izolační trojskla). Samozřejmostí by mělo být pravidelné větrání a odvádění par z kritických míst (kuchyně, koupelna). Pokud se už s vlhkostí potýkáte, je možné uvažovat nad řízeným větráním s rekuperací.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *