Topíte doma uhlím? Jaká jsou pro a proti při využití pevných fosilních paliv? Jaké výhody a nevýhody má vytápění hnědým uhlím, černým uhlím a koksem? Podívejte se na bližší informace o topení fosilními palivy v domácnostech.

Pokud používají k vytápění fosilní paliva, tak české domácnosti nejčastěji topí hnědým nebo černým uhlím. Hnědé uhlí je sice jedním z nejlevnějších paliv, na druhou stranu je to zdroj tepla, který patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Ani komfort topení není nijak zvláštní, větší výhřevnost mají černé uhlí a koks.

Černé uhlí je sice dražší než české hnědé uhlí, ale při pečlivém dávkování jej nespotřebujeme tolik jako hnědého. Navíc je černé uhlí společně s koksem šetrnější pro ovzduší.

Cena uhlí se však obecně zvyšuje kvůli ekologické dani, která se na něj uplatňuje. Náklady za topení uhlím ovlivňuje také výše DPH, které se od 1. ledna navýšilo. Například roční náklady za topení černým uhlím se pohybují kolem 22 000 korun. Uhlí se přitom vyplatí nakupovat v létě – s blížící se topnou sezónou totiž jeho cena roste.

Výhody a nevýhody jednotlivých fosilních paliv

Shrňme si tedy hlavní pro a proti u fosilních paliv – hnědého uhlí, černého uhlí a koksu.

Hnědé uhlí

PRO: Jedno z nejlevnějších paliv vůbec (orientační náklady se pohybují kolem 18 000 korun za rok).

PROTI: Nižší výhřevnost (max. do 18 MJ/kg), patří k největším znečišťovatelům ovzduší.

Černé uhlí

PRO: Větší výhřevnost (23,1 MJ/kg), při pečlivém dávkování jej nespotřebujeme tolik jako hnědého uhlí, je šetrnější pro ovzduší.

PROTI: Vyšší roční náklady na topení než u hnědého uhlí (orientačně kolem 22 000 korun).

Koks

PRO: Vysoká výhřevnost (27,5 MJ/kg), je šetrnější pro ovzduší.

PROTI: Celkové náklady na tento druh vytápění jsou srovnatelné s vytápěním na zemní plyn (orientačně okolo 28 000 korun ročně).

Fosilními palivy nejvíce topí Středočeši

Celkový počet domácností, které topí fosilními palivy, má spíše klesající tendenci. Podle nedávného sčítání lidu klesl podíl domácností vytápěných uhlím a koksem za 10 let téměř o 40 procent.

Obliba tohoto způsobu vytápění se také liší podle místa bydliště – podle provedených průzkumů je na prvním místě v ČR v podílu domácností topících uhlím a koksem Středočeský kraj.

Staré kotle na tuhá paliva bude třeba vyměnit

Všech domácností, které topí tuhými palivy, se navíc bude brzy týkat povinnost výměny kotlů. Bude se jednat o všechny kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou o tepelném příkonu 10–300 kW na pevná fosilní paliva, tedy uhlí, koks, uhelné brikety a dřevo. Výměna se netýká pouze malých krbů či klasických kamen třeba na chalupě.

Průměrný věk kotlů na uhlí v českých domácnostech totiž činí 20–25 let, přičemž 70–80 procent z celkového počtu tvoří emisně nevyhovující zařízení. Podle novely zákona na ochranu ovzduší tak budou muset všechny staré neekologické kotle pro vytápění fosilními palivy do šrotu a už za dva roky nebude možné tyto nevyhovující zdroje tepla ani koupit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *